TRAŽITE LI IDEJU ZA VIKEND PUTOVANJE POSJETITE PARK POSTOJNSKA JAMA

by Putopis

Kada su putovanja u pitanju, mnogo je onih koji se vole negdje uputiti za vikend. Različite destinacije danas je lako istražiti online, a pomno isplaniran program ostavlja dovoljno vremena za kvalitetan odmor. Hrvatima je sve primamljivija Postojna. Nekada je to bila usputna destinacija, a sada se boravak u Postojni produljuje na 2 do 3 dana. U Postojni živi samo 15.000 stanovnika, a godišnje je posjeti nekoliko milijuna ljudi prvenstveno zbog njenog bisera – Postojnske jame. No, je li posjet jedinstvene špilje na svijetu jedini razlog zašto spustiti kofere na ovoj destinaciji? Odgovor je uvertira u turistički vodič kroz Postojnu u kojoj vikendom, ali i za vrijeme tjednog odmora, imate što raditi i doživjeti.

Postojnska jama – najveća i najposjećenija u Europi

Jedinstveni speleološki biser Postojnska jama najveća je, najznačajnija i najposjećenija turistička jama u Europi. Otkrivena je 1818. godine, a samo godinu dana poslije, otvorena je za javnost. Koliko je jedinstvena i posebna svjedočili su kroz povijest mnogi. Jedan od zanimljivih podataka je taj što ju je književnik Thomas Cook uvrstio u roman Put oko svijeta 1868. Duga je 24 km, a karakteriziraju je najspektakularnije špiljske formacije na svijetu. Nekad se kroz špilju prolazilo vrstom kočije koju su vukli vodiči. Potom su kroz cijelu nutrinu postavljene šine, te je stvorena špiljska željeznica na dva kolosijeka. Njome se prolazi kroz dvorane ovog podzemnog svijeta koje pričaju zanimljive priče.

Zanimljivost: Znate li da je Velika planinska dvorana svojom površinom jednaka površini londonske katedrale sv. Pavla, a Koncertna dvorana unutar špilje može primiti 10 000 ljudi.

Trasa po kojoj vozi električni vlak duga je 3,7 km. Tijekom vožnje možete vidjeti stalaktite i stalagmite, ali i slojeve vapnenca stare i 90 milijuna godina. Postojnska jama je kolijevka speleobiologije i vrlo važna točka podzemne bioraznolikosti. U špilji se svi mogu upoznati s rijetkim  životinjskim vrstama od kojih je najpoznatija čovječja ribica. Ona se na ovom mjestu opisuje kao beba zmaja. 

Postojnsku jamu je tijekom 200 godina posjetilo više od 42 milijuna ljudi. Među njima su i neka javnosti poznata imena. Jamu su posjetili Franz Joseph i Sisi, glumac Peyton Place, papa Ivana Pavao II., princ i princeza Japana, premijer Velike Britanije Boris Johnson, Matteo Bocelli, Donald Tusk i mnogih drugih.

Gostima su ulazna vrata u jamu otvorena cijele godine, a temperatura je uvijek ista – 8 stupnjeva celzijusa. To je posebno ugodno tijekom proljeća i jeseni kad je mala razlika između temperature izvan i unutar špilje.

Postojnska jama nudi paket ulaznica i popust za obitelji

Pri kupnji ulaznice za Postojnsku jamu, vidjet ćete da vam se nudi paket ulaznica za Park Postojnska jama. On omogućuje da uz posjet jami razgledate Vivarij, Expo i Predjamski dvorac. U Parku Postojnska jama ovih se dana slavi 10. rođendan najveće stalne izložbe o Postojnskoj jami i krškim fenomenima EXPO. Ovom prilikom tijekom zimskih praznika od 15. veljače do 3. ožujka za obitelji je kreiran poseban popust. Dvije odrasle osobe plaćaju ulaznicu, a do dvoje djece ima besplatan ulaz.

Vivarij s preko 150 životinjskih vrsta

Vivarij se nalazi u posebnom dijelu jame, koji se zove Prolaz novih potpisa, samo 50 metara od ulaza u jamu. To je mjesto na kojem živi preko 150 životinjskih vrsta. Neke od najzanimljivijih možete upoznati izbliza, a najveća zvijezda ovog mjesta je čovječja ribica (Proteus Anguinus). Ona je ujedno najveća među špiljskim životinjama i jedini špiljski kralježnjak u Europi. Na ovom mjestu ćete čuti impozantnu priču koja vas vraća u 2016. godinu. Tada je cijeli svijet s uzbuđenjem svjedočio izuzetnom događaju unutar jame- nevjerojatnom razvoju “zmajeve bebe” od oplođenog jajašca pa sve do živog organizma.  Početkom 2022. godine u Postojnskoj jami je nastalo gnijezdo beba zmajeva s 32 čovječje ribice. Ova prekrasna stvorenja mogu preživjeti bez hrane 12 godina, a žive i do 100 godina.

Uz Vivarij pogledajte i Expo jama najveću svjetsku izložbu o kršu i Postojnskoj jami. Izložba nudi moderan i interaktivan prikaz podzemnih krških formacija i ilustrira povijest špilja. Postav je odlično koncipiran, daje presjek podzemnog svijeta i priča o čudima prirode na ovom mjestu. Saznat ćete kako je naoko obična špilja, Postojnska jama, postala svjetski poznata destinacija. Dio postava je interaktivan pa je ujedno i vrlo zanimljiv za obiteljski posjet. Izložba Expo Cave Karst dobitnik je prestižne nagrade Sejalec za kreativna i inovativna dostignuća u slovenskom turizmu. 

Fascinantni Predjamski dvorac

Samo par kilometara od Postojnske jame nalazi se najveći špiljski dvorac na svijetu upisan u Guinnessovu knjigu rekorda. Predjamski grad (dvorac) neosvojivo je srednjovjekovno čudo koje ponosno stoji više od 800 godina usred litice visoke 123 metra.  Ovaj dvorac, interijerom i eksterijerom, slikovito prikazuje vremena kada je udobnost morala ustupiti mjesto sigurnosti i kada je zveckanje oružja često zaglušivalo pjesme trubadura.  Kroz dvorac se može proći na nekoliko načina. Sve ovisi o tome koji hodnik odaberete, a kako biste ga pažljivo upoznali dovoljno je samo staviti slušalice i uživati.  Predjamski dvorac je toliko poseban i jedinstven da se svrstava među deset najfascinantnijih dvoraca na svijetu. Ne čudi kako se 2022. godine ovdje snimao slavni Netflix film The Witcher.

Što još doživjeti tijekom boravka u Postojni

Postojna je idealna destinacija za vikend putovanje. Jedan dan posvetite otkrivanju svih atrakcija ove destinacije. Drugi dan se uputite prema Notranjskem parku, mjestu gdje se može vidjeti 276 vrsta ptica – polovica svih europskih vrsta. Na ovom mjestu živi 45 vrsta sisavaca., 125 vrsta leptira i 15 vrsta vodozemaca. Bioraznolikost ovog područja doista je iznimna u što ćete se uvjeriti krenete li u istraživanje destinacije.

Turistička zajednica ovog kraja ima niz kreativnih programa kroz koje možete uživat u ljepotama prirode prepuštajući se užicima ljubaznih domaćina. Posebno je i Cerkniško jezero jedno od najvećih povremenih jezera u Europi. Svake godine pojavljuje se na krškom polju, zarobljeno između Javornika s jedne i Bloške visoravni i Slivnice s druge strane. Tijekom sušne sezone jezero nestane. Na istoj površini možete veslati, pecati, ali i šetati. Voda zauzima  20 km2 pa je Cerkniško jezero najveće jezero u Sloveniji. Svojim bogatstvom ribe i divljači jezero je privlačilo i održavalo ljude još od kamenog doba. Vrijedne ruke pomogle su u oblikovanju karakterističnog krajolika na vlažnom tlu jezerske kotline.

Uz Cerkniško jezero tu je i regionalni park Rakov Škocjan . To je zapravo dolina kroz koju teče potok Rak. Dugačka je oko 2.5 km i nudi mnogo zanimljivih atrakcija suvremenim putnicima željnim uživanja u prirodi. Ovdje se nalaze ostaci crkve sv. Kancijana, veliki prirodni most, a put vas može odvesti i do Križne jame. Danas je Cerkniško jezero s Rakovim Škocjanom i Križnom jamom, proglašeno međunarodno važnim močvarnim područjem – Ramsarskim područjem. Zbog važnosti za život ugroženih ptica proglašeno je i Natura 2000 područjem.  

Slovenija je prepuna zanimljivih destinacija, a dio ljepota Predjamskog dvorca i Postojne možete vidjeti u našem videu:

Fotografije: Nikola Zoko i Park Postojnska jama 

You may also like

Leave a Comment