VODIČ KROZ DONEGAL: ŠARMANTNI OKRUG NA SJEVEROZAPADU IRSKE

by Putopis

I meni je, kao i većini milenijalaca iz Hrvatske,  jedna od najboljih prijateljica preselila u Irsku. Jelena živi u Dublinu ali je za svoj godišnji isplanirala putovanje u Donegal. Naravno, nije me trebala previše nagovarati da joj se pridružim. Donegal je najveći okrug u povijesnoj provinciji Ulster, na sjeverozapadu Irske. Ovo je ruralni dio otoka, gdje ćete na samo pola sata vožnje moći vidjeti Atlantski ocean i kilometarske pješčane plaže, mala sela kao iz romana sestara Brontë i impresivne klifove. Ako na putovanjima izbjegavate popularne turističke destinacije i velike gradove, a preferirate boravak u prirodi, Donegal bi vas bez sumnje oduševio.

Kako doći do Donegala i u koje je vrijeme najbolje planirati putovanje?

S obzirom na kišovitost i niske temperature, putovanje u Donegal najbolje je planirati u ljetnim mjesecima. Najlakši (i najjeftiniji)  način za to svakako je let avionom do Dublina te nastavak putovanja autobusom. Iako su avionske karte ljeti nešto skuplje nego izvan sezone, moguće ih naći i za manje od sto eura u oba smjera, a letovi na relaciji Zagreb – Dublin direktni su pa se nećete morati zamarati presjedanjima. Vožnja autobusom do Donegala traje nešto više od četiri sata. Središnji dio Irske kroz koji je neophodno proći obiluje jezerima, farmama i malim gradovima pa i sam put predstavlja poseban gušt.

Koja mjesta u Donegalu morate posjetiti?

Grad Donegal

Okrug Donegal svoje ime duguje srednjovjekovnom gradu smještenom u istoimenom zaljevu. Jelena i ja smo u njemu ostale tri dana jer je ovo centralno mjesto okruga, odakle je lako „hvatati“ lokalne autobuse do obližnjih znamenitosti i gradova. S obzirom na to da je riječ o malom mjestu s oko tri tisuće stanovnika, bit će vam dovoljan jedan dan da prošetate glavnim ulicama, trgom i posjetite sve zanimljivosti kojima obiluje.

Nas se najviše dojmila plovidba zaljevom turističkim waterbusom, za koji je dovoljno bukirati kartu istog dana. Vožnja traje otprilike sat vremena, a putuje se oko tzv. sedam Zelenih otoka čija priroda zaista oduzima dah.

Po povratku na pristanište posjetile smo staro gradsko groblje Abbey’s Graveyard, smješteno iznad samog zaljeva, s pogledom na ocean. Riječ je o ruševinama Franjevačkog samostana iz 15. stoljeća koje sadrži i mnoge kasnije ukope. Zaljubljenicima u arheologiju preporučila bih da osim groblja, posjete i dvorac Donegal, koji se nalazi par minuta pješice od glavnog gradskog trga, uz samu rijeku Eske.

U blizini dvorca smješten je i preslatki Donegal Railway Heritage Museum koji je dio Donegalskog baštinskog centra. Kao što možete pretpostaviti, bavi se poviješću željeznica i vlakova okruga Donegal, a uređen je tako da kroz razgledavanje klasične željezničke stanice, pruge i vlakova, možete dobiti potpuni doživljaj kako je to u prošlosti izgledalo putovati sjeverozapadnom Irskom.

Gdje jesti (i piti) u Donegalu?

Još jedna prednost Donegala je da su restoran s najfinijom hranom i najpoznatiji pub smješteni jedan do drugog. Točnije, nalaze se blizu središnjeg trga, u ulici Milltown. I svakako vam preporučujem da ih posjetite. Riječ je o restoranu La Bella Donna i Reel In Pubu. Talijanski restoran La Bella Donna osim odlične hrane, u ponudi ima i koktele, u sklopu Bellini Cocktail Bara. Mi smo se nakon večere, odlučile počastiti Aperolom pa smo na sat vremena više imale osjećaj kao da smo u Italiji nego u Irskoj. Međutim, ulaskom u Pub, u sekundi smo vraćene u pravu Irsku atmosferu. Naime, Reel In svakog dana organizira live svirke pa smo uz čašu Jameson viskija uživale u koncertu lokalnog benda, komentirale nevjerojatnu količinu sunčanih sati s Donegalcima i uživale u pogledu na rijeku Eske.

Slieve League

Slieve League zapravo je planina na obali Atlantskog oceana te jedan od najviših klifova u Europi. Pogled koji se odavde pruža fascinantan je. Ali put do klifova bio je pravi izazov. Naime, za posjetiti Slieve League prvo je potrebno autobusom otputovati do obližnjeg gradića Killybegs, odakle lokalni autobus vozi do sela Carrick. Iako smo od Carricka morale pješačiti tek nešto više od šest kilometara, radi planinskog područja, djelovalo nam je mnogo više :D. Ipak pješačenje nam se itekako isplatilo.

Farme i sela kroz koje se prolazi zbilja su bajkoviti. Hodajući, naišle smo i na nekoliko restorana i kafića, a preporučila bih vam da se zaustavite u Brew in Thru u selu Teelin. Ovo nije klasični kafić već kombi uređen u vintage stilu, uz koji su postavljene stolice i stolovi s pogledom na rijeku.

Killybegs

Najveća ribarska luka u Irskoj, Killybegs, nalazi se na pola puta od Donegala do klifova Slieve League.

Preporučujem vam da po dolasku posjetite njihov informacijski centar koji se nalazi uz obalu, preko puta luke. Djelatnici centra bili su iznimno susretljivi pa smo poslušale njihove savjete i zaputile se u razgledavanje grada. Prvo smo odlučile prošetati obalom koja je dio Wild Atlantic Waya, odakle se pruža pogled na luku i grad. Arhitektura ovog ribarskog mjesta specifična je i nimalo nalik na ostale Irske gradiće.

Prije povratka u Donegal, umorne od cjelodnevnog pješačenja odlučile smo se počastiti tradicionalnim fish and chipsom u Seafood restoranu, koji je popularno mjesto kod lokalaca ali i turista. Čekanje u redu vrijedilo je, a ako putujete u Killybegs, ovo mjesto ne smijete propustiti.

Bundoran

Grad koji se i Jeleni i meni najviše svidio bez sumnje je Bundoran. Riječ je o surferskoj destinaciji smještenoj uz ocean, na jugu okruga Donegal. Iako se radi o popularnoj turističkoj destinaciji, Bundoran odiše mladenačkom i autentičnom atmosferom. Mi smo se prvo odlučile prošetati glavnom ulicom u kojoj se nalazi mnoštvo kafića, second hand shopova i surferskih trgovina.

Kavu smo popile u kafiću Foam, koji je također jedno od mjesta susreta surfera. Tek stotinjak metara od glavne ulice, smještena je i jedna od poznatijih pješčanih plaža ovog okruga. Mi smo na njoj odlučile prezalogajiti uz čašu šampanjca, u čemu nas nije omela ni dosadna Irska kiša. Uz samu plažu nalazi se Adventure park čiji središnji dio zauzima simbol grada, Bundoran Eye. Odavde ćete imati savršen pogled na ocean i okolna mjesta.  

Plaža koja je najpopularnija među turistima nalazi se desetak minuta pješice od centra grada. Riječ je o plaži Tullan Strand, dugačkoj dva kilometra i smatranoj za jednu od najljepših pješčanih plaža u Irskoj.

Po povratku s Tullan Stranda preporučila bih vam da se zaustavite u preslatkom restoranu Wild Fox koji nas je oduševio interijerom i finom hranom.

Na putu za Dublin Jelena i ja smo zaključile kako u četiri dana ipak nismo uspjele vidjeti sva mjesta koja su nam bila na listi. Kao velikom fanu serije Derry Girls, meni je neprežaljen ostao grad Londonderry u Sjevernoj Irskoj, dok Jelena razmišlja da idući godišnji iskoristi za odlazak u Sligo. Vjerujem da ćemo ova mjesta prije ili kasnije posjetiti. Jer ljepote kojima Irska obiluje svakoga će natjerati da joj se ponovno vrati.

Tekst i fotografije: Emina Paćalat

You may also like

2 komentara

Barbara 1. kolovoza 2023. - 13:09

Bas ono sto sam trazila 😁

Reply
Putopis 24. rujna 2023. - 23:05

Drago nam je, Irska je predivna :)

Reply

Leave a Comment