LABIN – GRAD UMJETNOSTI

by Putopis

Volimo Istru, često je posjećujemo i svaki put nas ponovno oduševi. Ovaj put zaputili smo se na produženi vikend u Labin kojeg možda mnogi povezuju sa rudarstvom i industrijskom povijesti. Ipak, ovaj srednjovjekovni gradić živopisnih boja, zadivio nas je kao grad umjetnosti, gastronomije, vina i srdačnih ljudi. Cijelo vrijeme posjeta pratila nas je opuštena i ugodna atmosfera. Iako nam vrijeme nije baš bilo naklonjeno i povremeno je padala kiša, to nas uopće nije smetalo. Upravo to nam je pokazalo da je Labin odlična destinacija za posjetiti bez obzira na godišnje doba jer kad si u dobrom društvu i na pravom mjestu događa se čarolija stvaranja najljepših uspomena.

STARI GRAD

Labin se smjestio na brdašcu, iznad Rapca. Iz starog grada pruža se prekrasan pogled na okolicu, more, Rabac, i Cres. Rabac je udaljen samo 3 kilometra, a nas je iznenadilo kako smo brzo došli iz smjera Zagreba. Odmah nakon izlaska iz tunela Učka, na kružnom toku je skretanje za Labin. Od tamo vam treba otprilike 30-tak minuta ugodne vožnje do Labina. Albona ili Alvona, staro je ilirsko ime keltskog porijekla Labina koji je, kako se vjeruje, bio nastanjen još 2000 godina prije Krista. Albona na keltskom jeziku znači “grad na brdu” ili “visoko naselje”.

Stari grad pun je živopisnih renesansnih i baroknih palača. Jedna od najatraktivnijih je sigurno i palača Battiala-Lazzarini gdje se danas nalazi Narodni muzej Labina s bogatom arheološkom, etnografskom i kulturno-povijesnom zbirkom. U muzejskim podrumima je i jedinstveni tunel sa 150 metara dugim rudarskim postavom gdje možete doživjeti život labinskih rudara. Rudarski hodnici su vjerno prikazani tako da su u jednom dijelu jako uski i niski, baš kakvi su stvarno i bili. Zbog ove atrakcije Lonely planet je uvrstio Narodni muzej Labina u 10 najoriginalnijih muzeja u Hrvatskoj. Rudnici su dugo vremena bili jako važni labinjanima. Više od 400 godina u Labinu se održavala rudarska djelatnost i to je bila najvažnija gospodarska grana.

Palača Battiala-Lazzarini je pravo umjetničko djelo.

FUN FACT: U Labinu i okolici rođeni su mnogi svjetski poznati vizionari. Prvi električni brzinomjer, bez kojeg je danas nezamislivo funkcioniranje automobila, konstruirao je 1888. godine fizičar i matematičar Josip Belušić iz sela Županići kraj Labina.

“Prozori labinskih legendi” – povijesne ličnosti dočekuju vas dok šećete Starim gradom i “pričaju” zanimljive priče sa prozora”. Od sada kad vidimo brzinomjer u autu sjetit ćemo se, osim jesmo li prešli dozvoljenu brzinu, i Labina i Josipa Belušića.

Još jedan veliki um iz Labina je Matija Vlačić Ilirik. Bio je teolog, povijesničar, profesor latinskog i grčkog, protestantski reformator, najbliži suradnik Martina Luthera i imao je čak 19 djece. U njegovoj rodnoj kući u Starom gradu nalazi se memorijalna zbirka.

Fotogenični detalji i pastelne fasade su na svakom koraku.

U blizini starog grada Labina nalazi se i Park skulptura Dubrova gdje možete vidjeti 67 skulptura renomiranih hrvatskih i svjetskih umjetnika. Park je otvoren 24 sata, a ulaz je besplatan. Zbog kiše ga nažalost nismo posjetili, ali svakako planiramo sljedeći put.

Zaključili smo da u ovakvom živopisnom okruženju kreativnost jednostavno mora doći do izražaja. Šetajući uličicama starog grada, osim mnogobrojnih ateljea, naići ćete i na labinsko kazalište kojeg mještani nazivaju Malo kazalište ili Teatrino. Za našeg posjeta je bilo zatvoreno, ali super je što se povremeno održavaju i predstave na otvorenom, gdje su glavne kulise šarene fasade grada. To je sigurno poseban doživljaj.

ATELJEI I GALERIJE

Prvi atelje koji smo posjetili je Allegro. Nalazi se na Starom trgu gdje se sjeku sve uličice starog grada, a tamo se nalaze i glavna gradska vrata Sv. Flora i Podestatova palača. Palaču ćete primjetit i radi oslikanog murala i male knjižnice na otvorenom.

U Labinu je umjetnost na svakom koraku. Ovaj mural prikazuje Matu Čvrljka, poznatog labinskog akademskog kipara i slikara.

U ateljeu su nas dočekali domaćini-supružnici Alida Blašković Koroljević, profesorica likovne kulture i likovni umjetnik, i Petar profesor gitare sa diplomom Salzburškog Mozarteuma. Galeriju vode 15 godina i sve izložene slike, skulpture i keramika, dekorativna i uporabna, su njihovi radovi.

Uz zvukove gitare, kistove, gotove keramičke šalice, zdjelice ali i one još “sirove” neoslikane, shvatite da se nalazite na mjestu gdje se umjetnost stvara. To nije još jedan dućan ili galerija izložaka, to je mjesto kreativnosti, ideja i umjetničke atmosfere koja vas “napuni” posebnom energijom.

Moment stvaralaštva uhvaćen u fotografiji.

“Obiteljski set” za kavu ili čaj.

Odmah iza ugla nalazi se lončarska radionica Merania, s dugom tradicijom izrade keramike koja će sljedeće godine proslaviti svoju 30. godišnjicu rada. Počeli su sa suvenirima, a danas imaju bogati asortiman proizvoda. Između ostalog, izrađuju i suvenire koji govore o rudarskoj labinskoj baštini.

Rudarski vagonet.

Ponosni su i na svoju kolekciju “Mediterania” koja je nastala u suradnji s dizajnericom Enom Priselac sa studija dizajna u Zagrebu, kao dio studentskog projekta “Dizajner i obrtnik”. Kolekcija se sastoji od seta tanjura i zdjelica te rasvjetnog tijela, a inspirirana je Istrom, njezinim prirodnim ljepotama te tradicionalnom tehnikom lončarstva. Elegantni i jednostavni dizajn odmah nas je osvojio.

Svi proizvodi Merania manufakture su napravljeni od prirodnih materijala, ručno izrađeni tradicionalnim tehnikama izrade keramike i ručno oslikani. Svidjelo nam se što su “eco friendly”, a također su i praktični jer su sigurni za pranje u perilici posuđa.

Ako volite unikatno posuđe, keramiku i dekorativne detalje svakako preporučamo da posjetite ove dvije galerije.

KONOBA VORICHI

Iako u Labinu ima izvrsnih mjesta za uživanje u gastronomiji, odlučili smo istražiti okolicu i uputili smo se u konobu Vorichi. Ona se nalazi u selu Orihi blizu Barbana, a od Labina je udaljeno nekih dvadesetak minuta vožnje.

Konoba je okružena zelenilom vrta i vinograda što nam se naročito svidjelo. Vlasnica Tamara posebno pazi na svaki detalj koji doprinosti šarmu ove istarske konobe.

Također nam je rekla da sve namirnice i proizvode nabavlja od lokalnih proizvođača što se naravno i osjeti na svakom “pjatu”.

Prava oaza.

Umjetnost ne živi samo u galerijama Labina, već sa sigurnošću možemo reći da je i u kuhinji konobe Vorichi i chefa Matka Kovačevića. Specijalno za naš posjet Matko nam je pokazao kako se rade njoki s lješnjakom i origanom. Dodatno nam je dao ideje za fine grisine s ružmarinom, maslac s peršinom i vinegret s bosiljkom. Sve navedeno je jednostavno za napraviti, a opet daje neki novi, moderni detalj svakodnevnom kuhanju i pripremi ukusnih predjela. Specijalno za ovu priliku koristili smo Vegeta Maestro začine .

IDEJE ZA PREDJELO

Grisini s ružmarinom

Recept:

Brašno 500g

Voda 280g

Maslinovo ulje 25g

Vegeta Maestro morska sol 15g

Svjezi kvasac 15g

Vegeta Maestro ružmarin

Priprema: Sve sastojke osim Vegeta Maestro ružmarina umjesimo u homogeno tijesto te pustimo 2h da se udupla. Razvaljamo na debljinu od 5mm. Namažemo tijesto s malo maslinovog ulja te pospemo s Vegeta Maestro ružmarinom. Režemo na trakice 7cm dužine i 1cm širine te ih uvijamo i rastežemo na pleh. Pečemo 45 min na 140 C.

Maslac s peršinom

Recept:

Maslac 1kg

Češnjak 1kom

Vegeta Maestro peršin 2 žličice

Vegeta Maestro morska sol i Vegeta Maestro šareni papar

Priprema: Češnjak pečemo 2h na 120c u ljusci umotan u aluminijsku foliju. Nakon pečenja ga iscjedimo u maslac na sobnoj temperaturi, dodamo Vegeta Maestro peršin, Vegeta Maestro morsku sol i Vegeta Maestro šareni papar te umiksamo s električnim mikserom do željene teksture. Koristimo kao umak tako što potrebnu količinu emulziramo s vrućom vodom u istom omjeru.

Vinegret

Recept:

Vegeta Maestro bosiljak 2 žličice

Sok od limuna ili jabučni ocat 0,5dcl

Ekstradjevičansko maslinovo ulje 1,5 dcl

Med pola žličice

Vegeta Maestro morska sol i Vegeta Maestro šareni papar

Priprema: Sjedinimo sve sastojke te izblendamo sa štapnim mikserom. Vinegret služimo sa sirovim kvarnerskim škampima, narančom i rotkvicom.

Umjetnost na tanjuru koju je jednostavno napraviti.

NJOKI S LJEŠNJAKOM I ORIGANOM

Recept za 4 osobe:

Njoki 500g

Lješnjak 80g

Maslac 100g

Ribani sir Veli Jože 40g

Vegeta Maestro origano 1 žličica

Vegeta Maestro morska sol i Vegeta Maestro šareni papar

Priprema: Usitnimo lješnjake te ih tostiramo na tavi, podlijemo s vodom od njoka i dodamo Vegeta Meastro origano, Vegeta Maestro morsku sol i Vegeta Maestro šareni papar. Skuhane njoke ubacimo u tavu te kuhamo još 1 minutu. Mariniramo s maslacem i ribanim sirom te po potrebi dolijemo još vode da bi dobili kremastu tektsturu. Završavamo s par kapi ekstradjevičanskog maslinovog ulja.

Njoki su bili izvrsni. Nadamo se da ćete isprobati ovaj jednostavni recept.

GDJE ODSJESTI U LABINU?

Smjestili smo se u samom starom gradu u rezidenciji Mirakul, gradskoj kući iz 16. stoljeća koja je u potpunosti obnovljena. Čim uđete u kuću osjetit ćete miris lavande i dočekat će vas spoj modernog industrijskog dizajna s dozom umjetnosti i šarmom starog Labina. Vlasnici Danijela Roguljić Novak i njezin suprug uzgajaju lavandu na svom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu koje je udaljeno 3 kilometra od starog grada. Tamo još uzgajaju masline, različito cvijeće, voće i povrće, a sve primjenom ekoloških metoda. Gospođa Danijela dočekala nas je s pićem dobrodošlice, gin tonikom sa sirupom od ruže. Kakva posebna i odlična ideja. A posebna je i priča vlasnika, koji su karijere u top managementu i užurbani “korporativni život” u Zagrebu, zamjenili životom u Labinu, na OPG-u u prirodi i baveći se turizmom. To je bio njihov “mirakul” kako sami kažu u pismu dobrodošlice u smještaju.

Boje su jako ugodne i sve odiše toplinom, konforom uz dizajnerski potpis lokalne umjetnice Roberte Razzi.

Posebna pažnja je posvećena detaljima.

Oslikani zidovi u prostranoj kupaonici su prava umjetnička djela.

Gosti u kuhinji mogu pronaći proizvode s njihovog OPG-a: voćne sirupe, džemove, biljne čajeve, pripremiti si kavu ili doručak. Mi smo doručak imali u restoranu Kvarner koji je odmah iza ugla. Preporučamo da ga posjetite i za ručak ili večeru jer je stvarno izvrstan. Još jedno mjesto za gurmane je restoran Velo kafe.

I opet kreativnost na djelu, gospođa Danijela izrađuje ove preslatke šešire.

DEGUSTACIJA MASLINOVOG ULJA I VINA

Kušati vino i maslinovo ulje spada pod obaveznu “aktivnost” dok ste u Istri. Tako smo i mi imali prilike posjetiti vinariju i kušaonicu Negri u istoimenoj palači iz 17. stoljeća, u starom gradu Labina i uz prigodne zalogajčiće uživati u ovom vrhunskom vinu i maslinovom ulju.

Krenuli smo s pjenušcem spumante, nastavili s malvazijom, malvazijom barrique, teranom i završili s muškatom.

Kušati vina možete u unutarnjem prostoru palače Negri, ali i ispred na stepenicama što je poseban doživljaj.

Zatreba li vam doza opuštanja, kreativne energije i gastro uživanja preporučamo da svakako posjetite Labin. On je spreman u bilo koje vrijeme pružiti vam doživljaje za pamćenje.

Jasminka Đaković

Fotografije: Putopis

Blog je napravljen u suradnji s Podravkom

Hvala Turističkoj zajednici Labin-Rabac i konobi Vorichi

You may also like

Leave a Comment