Volimo početkom godine otići na putovanje, pa makar i kratko, i „napuniti“ baterije, a Budimpešta se pokazala kao odličan izbor. Za mnoge je najljepši grad Europe, možda malo podsjeća na Pariz, neki nalaze puno sličnosti s Londonom a čak ga uspoređuju i s Moskvom. Iako je 2 dana stvarno malo vremena kako bi se sve vidjelo i doživjelo, uz dobru organizaciju može se puno toga obići i provesti jedan super vikend. Donosimo kako je izgledao naš vikend i što smo sve stigli vidjeti. Putovali smo autom, e- vinjetu smo kupili online na linku. Za ulazak u Mađarsku iz Hrvatske na granici nije bilo potrebno predočiti Covid potvrde, ali svakako se prije putovanja informirajte na relevantnim stranicama jer pravila se stalno mijenjaju.
MAĐARSKI PARLAMENT
Smatra se jednom od najljepših zgrada parlamenta na svijetu i stvarno je impresivan. Simbol je Budimpešte, ali i cijele Mađarske. Mješavina je stila i elemenata baroka, gotike i renesanse a osmislio ga je arhitekt Imra Steindl. Radno je mjesto 199 zastupnika parlamenta, još 600 njihovih djelatnika, premijera i njegovog popratnog osoblja. Tu se također čuva mađarska Sveta kruna.
Zanimljivosti – Parlament u brojkama: Treći je po veličini u svijetu, izgrađen je 1902. godine, gradio se 17 godina, a na njemu je radio preko 1000 radnika. Ugrađeno je čak 40 kilograma zlata za dekoraciju i 40 milijuna cigli. Fasada je ukrašena sa 90 kamenih skulptura koje predstavljaju velikane mađarske povijesti. Ima 27 ulaza, 10 unutrašnjih dvorišta, 13 dizala i crveni tepih dug 3 kilometra. Sistem ventilacije i grijanja koji je tada konstruiran i smatran jako moderan, savršeno funkcionira i dan danas.
Preporuka: Poseban doživljaj je vidjeti osvjetljeni parlament noću s Dunava. Ako poželite popiti kavu ili pojesti kolač odmah kraj parlamenta nalazi se Madal Cafe.
TRG HEROJA
Na kraju avenije Andrassy, a prije gradskog parka nalazi se Trg heroja, jedan od glavnih gradskih trgova. Smješten je između Muzeja lijepih umjetnosti i Dvorane umjetnosti. Iza je veliki park na kojem je klizalište, no nažalost nije radilo dok smo bili tamo. Muzej lijepih umjetnosti poznat je po mnogobrojnim izložbama i svojoj stalnoj postavi koja uključuje djela Rembrandta, Renoira, Moneta, Maneta, Rodina, a trenutno se može vidjeti i izložba Cezanna. To je mjesto mnogih evenata i baš se za vrijeme našeg posjeta održavao Budapest Central Fashion Week.
Zanimljivost: jeste li znali da svjetske zvijezde Calvin Klein, Drew Barrymore i Gene Simmons imaju mađarske korijene?
Na sredini trga nalazi se Milenijski spomenik sa 36 – metarskim stupom na čijem vrhu se nalazi kip arkanđela Gabrijela koji drži Svetu krunu prvog ugarskog kralja Sv. Stjepana. Iza su kolonade između čijih stupova su kipovi kraljeva i istaknutih povijesnih ličnosti Mađarske. Spomenik je dobio nagradu Grand Prix na Svjetskoj izložbi 1900. godine u Parizu.
Trg heroja i avenija Andrassy su na popisu UNESCO svjetske baštine.
Savjet: Budimpešta je trenutno veliko gradilište. Puno atrakcija je zatvoreno i obnavlja se (kao npr. brdo Gellert i Citadela, Budimski dvorac, Lančani most). U gradu ima dosta radova i preusmjeravanja na cesti pa ako idete autom treba biti pažljiv. Mi smo se relativno dobro snalazili u vožnji gradom uz pomoć Google Map aplikacije, ali pripazite samo kakva vam je Internet veza da vam ne kasne upute kao što se nama dogodilo par puta. Parking u centru grada je teže naći kao i u svakoj metropoli, ali nije nemoguće. Vikendom se parking ne plaća. Što se tiče plaćanja generalno, skoro svugdje se primaju kartice, a može se plaćati i u eurima. Mi nismo uopće imali potrebe mijenjati fizički novce.
M1 – JEDNA OD NAJSTARIJIH PODZEMNIH LINIJA U EUROPI
Kraj Trga heroja nalazi se ulaz u najstariju podzemnu liniju metroa u Budimpešti – liniju 1, službenog naziva Millenium Underground Railway, Metro 1 ili M1. To je najstarija metro linija u Budimpešti i u stalnom je pogonu još od 1896. godine. Također je i treća najstarija podzemna željeznica u Europi. Svečano ju je otvorio car Franz Joseph 1896. godine. Linija prolazi ispod avenije Andrassy, od trga Vorosmarty do gradskog parka, imala je 11 postaja, vlakovi su vozili svake 2 minute i dnevno se moglo prevesti 35 000 ljudi.
VELIKA TRŽNICA (CENTRAL MARKET HALL)
Izgrađena je 1896. godine, najveća je i najstarija zatvorena tržnica u Budimpešti, a smatra se jednom od najvećih natkrivenih tržnica u Europi, pored one u Istanbulu. Ima 10 000 kvadrata, izgrađena je od čelične konstrukcije, a ideja za izgradnju je došla od prvog gradonačelnika Karolya Kamermayera.
Prošetali smo prizemljem i prvim katom i doživjeli atmosferu tržnice subotom popodne. Vidjeli smo i velik broj turista koji su uživali u lokalnim okusima i šarenilu boja. Ako ste za vikend u Budimpešti i želite posjetiti tržnicu možete subotom do 15 sati, nedjeljom tržnica ne radi.
U prizemlju se nalaze štandovi sa voćem, povrćem, slatkišima, začinima, mesom, suhomesnatim proizvodima, vinom. Svako malo naići ćete na najpopularniji mađarski „suvenir“ i simbol – crvenu papriku. Naći ćete sve varijante od sušene do one u prahu.
Na prvom katu su suveniri i štandovi sa hranom koji između ostalog nude i poznati mađarski langoš – mađarske lepinje, koje su izvana hrskave, a iznutra sočne. Omiljena su „ulična hrana“ i zimsko jelo koje pruža energiju. Najčešće mirišu na češnjak, kiselo vrhnje i sir. Kombinacije su razne pa se mogu dodati i kobasice narezane na ploške ili recimo slanina za ljubitelje mesa, a može se napraviti i vegetarijanska varijanta.
Zanimljivosti: Budimpešta ima oko 2 milijuna stanovnika, a prosječna plaća se kreće oko 1000 EUR. Ova godina je izborna godina. Viktor Orban, predsjednik vlade, naredio je da se cijene hrane moraju vratiti na one iz listopada prošle godine, a Mađari ne trebaju brinuti o plinu jer ga je osigurao dovoljno od Rusije.
Velika tržnica nalazi se u ulici Vamhaz krt, odmah kad se prijeđe Most slobode (Liberty bridge) na peštanskoj strani.
U istoj ulici, nasuprot tržnice nalazi se mnoštvo restorana. Iznenadio nas je jako veliki izbor od azijskih, talijanskih, argetinskih do mnogobrojnih pubova. Kako bi doživjeli pravu mađarsku kuhinju, zaputili smo se izvan centra grada, u jedan lokalni etno restoran odnosno čardu. Posjetili smo Csalanosi Csarda – Obuda restoran. Naš domaćin bio je chef Laszlo Nagy i zamolili smo ga da nas nauči pripremiti jednostavno mađarsko jelo, a da nije već poznati gulaš ili paprikaš. Donosimo vam recept i nadamo se da ćete uživati u ovom izvrsnom jelu koliko smo i mi.
HRSKAVI PAČJI BATACI S PEČENOM KRUNOM OD JABUKA I KRUMPIRIMA
Za 4 osobe
Sastojci:
8 pačjih bataka
Sol
2 žličice Vegeta Maestro slatke paprike
1 kg krumpira
1 l ulja
4 jabuke
Priprema:
Očišćene i pripremljene pačje batake začinimo – dodamo sol i Vegeta Maestro papar po želji te 2 žličice Vegeta Maestro slatke paprike. Zagrijemo pećnicu na 220 stupnjeva. Batake položimo u lim za pečenje i pečemo dok kožica ne postane zlatno smeđa oko 45 – 60 minuta. Uklonimo višak masnoće iz pleha koja se stvori tijekom pečenja (pačji bataci ne trebaju masnoću za pečenje jer se peku u vlastitoj). Temperaturu smanjimo na 190 – 200 stupnjeva i okrenemo batake i pečemo neko vrijeme dok mesnata strana ne poprimi zlatno smeđu boju, oko 25 – 30 minuta. Jabuke narežemo u oblik krune i stavimo u pećnicu. Peku se 10 minuta na 200 stupnjeva. Krumpire dobro operite i narežite. Pržite u ulju oko 5 minuta dok ne poprime zlatno – smeđu boju, posolite i poslužite.
Dodatna ideja za prilog: Umjesto krumpira i jabuke, za prilog možete napraviti i dinstani crveni kupus. Evo recepta:
Za 4 osobe
Sastojci:
1 srednja glavica crvenog kupusa
1 srednji crveni luk
1 žličica mljevenog kima
2 žličice smeđeg šećera
1 žličica octa
2 žlice masti
Sol
Priprema: Kupus dobro posolite i promješajte pa ostavite da odstoji barem pola sata da se ocjedi. U loncu otopite mast i na laganoj vatri dinstajte ljubičasti luk koji ste izrezali na kockice. Dodajte ocjeđeni kupus kojeg ste začinili kimom, smeđim šećerom i octom. Sve dobro promješajte, poklopite i dinstajte 25 minuta.
Dobar tek!
BAZILIKA SV. STJEPANA
Najveća je crkva u Budimpešti, može primiti čak 8500 ljudi i posvećena je prvom mađarskom kralju Sv. Stjepanu. Ulaz je slobodan, ali je običaj da se donira 1 EUR prilikom ulaska. Bazilika se gradila više od 5 desetljeća, visine je 96 metara baš kao i zgrada parlamenta. Najveće crkveno zvono je u desnom tornju i teži 9 tona, a sa kupole se pruža prekrasan pogled na grad.
U bazilici možete vidjeti mumificiranu ruku Sv. Stjepana ukrašenu zlatnim listićima.
RIBARSKI BASTION (FISHERMAN’S BASTION)
Jedna je od najpopularnijih atrakcija Budimpešte, posebno zbog panoramskog pogleda na Budimpeštu, Dunav i parlament. Ribarski bastion je zbog svoje dekorativne arhitekture, tornjeva i terase poznata lokacija za fotografiranje, a izgledom podsjeća na logo Walt Disney filmova. Bastion je izgrađen u 19. stoljeću i zapravo nikad nije služio kao utvrda. Sedam tornjeva predstavljaju sedam plemena koja su se doselila 896. godine i osnovala Mađarsku. Ime potječe od ribarske tržnice koja se tu nalazila, a cijelo područje je nosilo naziv Ribarski grad.
NEW YORK CAFE BUDAPEST
Naš posjet Budimpešti završili smo u veselom tonu. Prije povratka u Zagreb svratili smo u New York Cafe Budapest, jednu od najstarijih i najraskošnijih kavana u Budimpešti. Ovo popularno mjesto “našli” smo na Instagramu, i uz malo sreće i bez rezervacije uspjeli smo dobiti stol odmah “u prvim redovima” kod muzičara.
Davne 1894. godine kompanija New York Life Insurance je otvorila svoje predstavništvo u Budimpešti i odlučila je napraviti u zgradi i kavanu. Željeli su napraviti najljepšu kavanu na svijetu i stvarno nisu štedjeli. Tamo se okupljalo bogato plemstvo, ali i siromašni umjetnici, posebno pisci i pjesnici pa se New York Cafe smatra mjestom procvata moderne mađarske književnosti.
Legenda kaže da je u noći otvaranja grupa pisaca, u čijem društvu je bio i poznati autor Molnar Ferenc, toliko bila očarana ambijentom da su bacili ključeve glavnog ulaza u Dunav kako bi mjesto bilo otvoreno cijelu noć. Uz poetične zvukove violina koje su izvodile temu iz Game of Thrones oprostili smo se s Budimpeštom, ali svi složni u jednom da joj se sigurno vraćamo.
Jasminka Đaković
Fotografije: Putopis
Blog je napravljen u suradnji s Podravkom
Hvala Eniko Lazar i Laslo Nagy iz Csalanosi Csarda
Hvala Anni, Igoru i Gjuri iz Buda Guide Travel agencije. Super je bilo upoznati lokalne ljude koji k tome pričaju hrvatski. Ako vam treba netko tko će vam pomoći oko vašeg boravka u Budimpešti svakako ih toplo preporučamo.