Mnoštvo događanja i sadržaja u jesenskom periodu privući će brojne posjetitelje u Graz. Ljubitelji gastronomije, prirode i umjetnosti uživat će u bogatoj ponudi grada na Muri koji u svoj raskoši jesenskih boja odiše posebnim šarmom. U to smo se i sami uvjerili posjetivši ovu odličnu city break destinaciju krajem listopada kada su se održavala čak 2 festivala. Festival svijetla i zvuka Klanglicht te Graz festival tartufa. Kako bi upotpunili svoj boravak posjetili smo i dvorac Eggenberg čija nas je priča oduševila.
Festival tartufa – hike, sajam i gastro večeri
Ugodno smo se iznenadili kad smo saznali da se u samoj blizini Graza, u šumama koje ga okružuju mogu pronaći tartufi. Ovoj ekskluzivnoj deliciji Graz je odlučio posvetiti i festival. Od 21. listopada pa do 3. studenoga ove godine u Grazu se održava Graz festival tartufa. Festival uključuje vođene hike ture i potrage za tartufima u šumi Leechwald, sajam tartufa – Truffle market u centru grada te posebnu ponudu menija u odabranim restoranima u gradu. Posjet Grazu započeli smo u Leechwald šumi, u blizini grada, gdje smo se zaputili u vođenu potragu na tartufe.
Portaga za tartufima u šumi Leechwald
Naši domaćini bili su Marion Weissenbrunner te psi Waquni i Ophelia iz Waldschule Graz. Ovaj Truffle hike organizira se posebno u vrijeme trajanja festivala tartufa i traje oko 2 sata.
Prije same šetnje Marion je upoznala grupu sa zanimljivim detaljima, a sve je počelo 2017. godine kad su je gradske vlasti zamolile da istraži ima li u Leechwald šumi tartufa. Ispostavilo se da ima i tako su krenule i vođene ture za goste. U šumama oko Graza pronađeno je čak sedam vrsta crnog tartufa, a za gastronomiju je posebno zanimljiv onaj jesenski crni tartuf, burgunder. Bijeli tartuf za sada još nije pronađen u šumama u okolici Graza.
Ophelia je vrste Lagotto Romagnolo, izrazito je vesela i društvena pa je podijelila i par pusa.
Što smo pronašli u šumi Leechwald
Sve vrste tartufa nisu pogodne za gastronomiju, a psi se treniraju za pronalazak na samo jednoj vrsti no naravno njihovi istančani njuh pronalazi i sve ostale. Ugodna šetnja vodila nas je kroz šumu koja je zasjala u fantastičnim bojama jeseni.
Pratili smo iskusnu Waquni koja ima 11 godina te pokušali pratit mladu, super brzu i entuzijastičnu Opheliu. Potražni psi za tartufe treniraju se tri godine, a počinju s 10 mjeseci.
Marion nam je ispričala kako je svaka godina drugačija što se tiče pronalaženja tartufa. Istaknula je i kako se posebno pazi da se sve vrati u prvobitno stanje u šumi. Kada se tartuf pronađe i iskopa, jako je važno da se rupa ponovno zatrpa kako bi novi tartufi mogli ponovno narasti.
Najveći tartuf koji su pronašli težio je 300 grama. Iako je ova godina bila nešto slabija, kako nam je rekla Marion, ipak je naša grupa imala sreće te su psi pronašli nekoliko manjih primjeraka.
U svakom slučaju, par sati provedenih u šetnji šumom sa psima i novim poznanstvima s ljudima iz različitih zemalja već je samo po sebi jedno lijepo iskustvo. Nakon šetnje, vratili smo se na početnu točku gdje je bila organizirana degustacija, a i izvagali smo „ulov“ koji je iznosio 14 grama.
Sajam tartufa i gastro ponuda po odabranim restoranima
Nakon što smo se rastali s našim domaćinima krenuli smo natrag do centra grada. Točnije put nas je vodio do dvorišta na adresi Paradeishof gdje je organiziran sajam tartufa. U ugodnom ambijentu malog trga, razni izlagači iz Austrije, Italije i Hrvatske izložili su svoje proizvode na bazi tartufa.
Posjetitelji imaju priliku degustirati između ostalog nekoliko vrsta sireva, suhomesnate proizvode, razne namaze i majoneze, tjestenine, burgere pa i gin s tartufima.
Da bi atmosfera bila potpuna pobrinuo se i bend „Beat, Sax & Truffles“.
Dio festivala tartufa je i specijalna ponuda menija u odabranim restoranima. Naravno radi se o posebno kreiranom meniju s ovom gastronomskom delicijom. Posjetili smo dva tradicionalna restorana u Grazu, Mohrenwirt te Stainzerbauer.
Festival okusa u tradicionalnim restoranima Graza
Već smo pisali kako je održivost važna i zastupljena u Grazu. Tako smo ju ponovno doživjeli na djelu. U restoranu Mohrenwirt, na njihovom meniju, napisano je od kojih lokalnih proizvođača nabavljaju organske namirnice.
Za početak smo odabrali odličnu kremastu palentu s parmezanom.
Nastavili smo s finim rezancima u pjeni od tartufa.
Tradicionalni desert Kaiserschmarrn, carski drobljenac, nas je očarao.
Restoran Stainzerbauer još je jedno autentično mjesto za objed u Grazu i dio Graz festivala tartufa, a nalazi se u blizini katedrale.
Probali smo ukusnu teletinu s tartufima uparenu s Chardonnayem iz južne Štajerske.
Festival traje do 3. studenoga pa ako ste u mogućnosti svakako ga vrijedi posjetiti. Detalje oko sajma te popis restorana možete pronaći ovdje. Graz ima odlične i raznovrsne restorane, a još preporuka možete pronaći ovdje.
Klanglicht – festival svjetla i zvuka
Za vrijeme našeg posjeta, tri večeri, od 24. do 26. listopada, centar grada zasjao je posebnim sjajem. Na 17 lokacija u gradu održavao se festival svjetla i zvuka – Klanglicht. Festival je oživio ulice, fasade zgrada, ali i crkve i ostale gradske prostore na kreativan i upečatljiv način. Tema festivala i 24 umjetničke instalacije, bila je „Svijet snova“. Umjetnici iz Austrije i njihovi međunarodni kolege sa svojim radovima i projekcijama potrudili su se da svim posjetiteljima festival ostane u pamćenju.
Uhrturm, gradski sat i simbol Graza bio je posebna atrakcija koja je privukla jako puno posjetitelja. Video možete pogledati ovdje.
Festival je interaktivan, tako da „zadnja riječ“ nije samo na umjetnicima. Na pojedinim lokacijama posjetitelji mogu sudjelovati i sami kreirati svjetlosne efekte. To je bio slučaj u dvorištu kazališta gdje se nalazila projekcija umjetnika Philippa Artusa. Posjetitelji su pritiskom na ekran mogli mijenjati algoritam i kreirati linije vlastite projekcije .
Sve lokacije su u centru grada i nama su trebale dvije večeri da ih obiđemo. Odlično je što su organizatori napravili online mapu pa je lako pratiti put do lokacija. Neke su bile besplatne, a za neke je trebalo platiti ulaznicu.
Projekcije sanjanja i buđenja umjetnika OchoReSotto na zgradi opere.
Uz instalacije održavao se i popratni program kao što je nastup DJ-a na vrhu Schlossberga što nam se posebno svidjelo. Nadamo se da će fotografije moći dočarati djelić čarolije Klanglicht festivala u Grazu.
U Kazalištu nas je dočekala projekcija REM umjetnika Gudruna Barenbroka.
U župnoj crkvi bila je izložena instalacija “Muzej mjeseca” umjetnika Lukea Jerrama.
Katedrala je zasjala potpuno novim sjajem kroz projekcije umjetnika Laurenza Theinerta. Igru svjetla pratile su orgulje na kojima su svirali Christian Iwan, Melissa Dermastia i Wolfgang Mitterer.
Dvorac Eggenberg
Skriven u jutarnjoj magli i zaklonjen velikim, žutim krošnjama okolnih stabala, barokni dvorac Eggenberg polako nam se „otkrivao“ kako smo mu se približavali. Njegova priča jednako je tako slojevita i fascinantna. Posjećujete li Graz, obavezno obiđite ovaj dvorac i njegov park koji su 2010. godine upisani na UNESCO svjetsku listu baštine.
Dvorac je izgradio princ Hans Ulrich von Eggenberg u 17. stoljeću, koji je titulu princa dobio od cara Ferdinanda II kojem je bio vjerni savjetnik. Cijeli koncept i idejno rješenje dvorca baziraju se na svemiru i harmoniji. Elementi su isprepleteni u smislenom redu i hijerarhiji. Astrologija, priroda, obiteljski portreti, moralne vrijednosti i poruke, ali i prikaz tadašnjeg vremena zabave i razbibrige, kockanja, kartanja, lova, vrtnih zabava te ljubavnih veza. Sve je to zabilježeno na zidovima i stropovima dvorca koji „prenose“ priču stoljećima.
Planetaruim – središnja dvorana harmonije
Sve je trebalo biti u harmoniji. Tako dvorac ima 4 tornja koji simboliziraju 4 godišnja doba, 24 barokne sobe kao broj sati u danu, 12 ženskih i 12 muških odaja te 365 prozora za 365 dana u godini. Vođeni razgled smo započeli u impresivnoj glavnoj dvorani Planetarium gdje su se primali uzvanici.
Iz te dvorane, sa svake strane, ulazi se u 12 ženskih ili 12 muških odaja. Broj 12 simbolizira 12 sati dana i isto toliko sati noći. Rijetki su bili oni koji su imali privilegiju da posjete sve odaje. Stropovi i zidovi oslikani su s mnoštvom slika, točnije u cijeloj palači ih ima 500. Vodičica nam je skrenula pažnju na ilustraciju na stropu i njezino višestruko značenje. Ona predstavlja Boga Sunca, ali on je ujedno bio naslikan i kao prinčev sin. Sin koji je u svakoji obitelji simbolizirao nadu i vjeru u svijetlu budućnost. Ta ista ilustracija predstavlja i dan u tjednu i to nedjelju. Kako smo saznali, sin nije uspio naslijediti oca i nastaviti obiteljsku lozu jer je umro u mladosti.
Dio povijesti Japana u dvorcu Eggenberg
Iz glavne Planetarium dvorane, uputili smo se u razgled ostalih prostorija. Svaka je imala svoju priču, a posebno nas se dojmila soba čije zidove krasi dekoracija iz Japana. Točnije, tapete su dio sklopivog paravana s početka 17. stoljeća koji prikazuje kasnije uništenu rezidenciju Toyotomi u gradu Osaki. Jedinstveni je to sačuvani zapis povijesnog vremena Osake koji se nalazi u dvorcu Eggenberg.
Cijeli drugi kat palače sačuvan je u svom prvotnom obliku jer nikada nije ugrađen moderni sustav grijanja niti uvedena struja, pa ni dan danas. Godine 1939. palača je prodana vladi, a 1950 godine otvorena je za javnost. Osim dvorana palače na drugom katu, u dvorcu možete razgledati i kolekciju novčića, galeriju Alte Galerie te arheološki muzej. Dvorac je trenutno u obnovi i priprema se za sljedeću godinu kada se obilježava 400-godišnjica ovog impresivnog zdanja.
Bajkoviti park
Prošetajte i prekrasnim parkom oko dvorca koji je doživljaj za sebe. Imali smo prilike uživati u šarenilu jesenskih boja.
Kratki posjet Grazu donio nam je nove doživljaje i uspomene. Svaki od njih bio je poseban, a opet odlično su se međusobno nadopunili u cjelinu. Jesen u Grazu ćemo sigurno pamtiti i veselimo se ponovnom posjetu ovom austrijskom gradu kulture, umjetnosti i gastronomije.
Jasminka Đaković
Fotografije: Putopis ako nije drugačije naznačeno. Sva prava pridržana.
Članak je napravljen u suradnji s Turističkom zajednicom Graza.