ZIMSKI ODMOR U AUSTRIJI

by Putopis

Hladni dani su stigli i pravo je vrijeme za planiranje zimskog odmora, a čak i novogodišnjih praznika. Austrija je, sa svojim prekrasnim prirodnim ljepotama, tradicionalno popularna destinacija za odmor, kako u ljetnom tako i u zimskom periodu. Svježi planinski zrak, kvalitetna skijališta i dobre staze, wellness programi i uživanje u austrijskim delicijama i vinima pravi su recept za „napuniti baterije“.  Kako bi doživljaj bio još zanimljiviji donosimo vam nekoliko prijedloga i ideja malo drugačijih zimskih aktivnosti. Nadamo se da ćete imati prilike bar neke od navedenih isprobati ove zime.

SKIJAŠKO TRČANJE

Jeste li ikada probali skijaško trčanje? Ova popularna disciplina nordijskog skijanja, vjerojatno je najstariji vid skijanja na svijetu uopće, a nastala je primarno zbog potrebe ljudi za transportom na snijegu. Skijaško trčanje je najraširenije u nordijskim zemljama, Finskoj, Norveškoj i Švedskoj, gdje je i nastalo. Smatra se da je ovo jedan od sportova sa najbolje raspoređenim radom tijela na cjelokupnu muskulaturu i spada među sportove gdje tijelo najprirodnije podnosi fizički napor. Povrede u ovom sportu su vrlo rijetke. Zanimljivo je da su skijaši norveške reprezentacije, zbog svoje tjelesne građe, znali biti i modeli na modnim revijama. Austrija sa svojim idiličnim šumskim krajolikom nudi mnoštvo staza za nordijsko skijanje – u Koruškoj, Donjoj i Gornjoj Austriji, pokrajni Salzburg, Tirolu, Vorarlbergu, u Štajerskoj i u Beču.

Skijaško trčanje je sve popularnije i kod žena, posebno onih koje paze na svoje zdravlje, vole prirodu i outdoor aktivnosti. Dobro je što se na stazi može opušteno kliziti i uživati u krajoliku ili s druge strane ozbiljno trenirati, jer kako smo već spomenuli rad mišića tijela je najbolje raspoređen. Jača se gornji dio tijela, torzo i noge.

Štajerska je popularna i poznata destinacija za skijaško trčanje, odlikovana znakom kvalitete. Regije kao što su Ramsaua kod Dachsteina (s ukupnom dužinom staza od 220 km),  Ausseerlanda (gdje sa staze možete izravno u toplice Grimming) ili St. Jakob im Walde (u istočnoj Štajerskoj) specijalno su posvećene temi „nordijsko skijanje za žene“. I djeca se također mogu okušati i zabaviti u ovom sportu. U dječjem parku skijaškog trčanja Ramsau očekuju ih posebne staze te brdo za vježbanje sa preprekama i skakaonicama. Na igralištu pored mogu se okušati i u štafeti. Sve informacije o skijaškom trčanju u svim regijama Austrije potražite ovdje.

ŠETNJA S BAKLJAMA

Definitivno poseban doživljaj je šetnja s bakljama kroz zimsku noć. Već 10 godina, Lisa Flatscher, vodičica iz Waidringa, vodi različite grupe u šetnje po prirodi i planinama. Jedna od njih je i ova noćna uz baklje. „U mraku se fokusiramo na drugačiji način nego danju; hodamo sporije i svjesnije, na drugačiji način percipiramo okolinu“ objašnjava Lisa te dodaje „Element vatre je nešto zaista posebno. Na njoj se možemo ugrijati, ali i opeći. Zato vatru jako poštujemo. Ponekad vidim da se ljudi, u šetnji,  potpuno oslobode svih misli i pronađu mir i skroz se predaju trenutku – i to je isključivo djelovanje prirode.“ Zvjezdano nebo, škripanje snijega pod nogama, mirisi šume i borova, mir te svjetlost i toplina baklji, samo je dio doživljaja ove šetnje.

FOTOGRAFIJA: Sebastian Stiphout

Lisa je odrasla u mjestu Pillerseetal i već je kao dijete voljela provoditi puno vremena vani i u prirodi. Često je planinarila s roditeljima. Nakon školovanja upoznala je muža i osnovala obitelj, a kad su djeca odrasla odlučila je ispuniti svoj san. Otvorila je vlastitu školu kretanja i planinarenja gdje je, pored ovakvih tura, vodič i na turama skijaškog trčanja. U njezinoj školi se možete uključiti i na drugačije duhovne i meditativne aktivnosti kao što je na primjer „kupanje šumom“ (Forest bathing) odnosno osviješteni boravak u prirodi ili na „Sunrise hike“. „Postojanost prirode za mene je vrlo poseban izvor snage. Priroda nas uči strpljenju – uči nas da ne trebamo odmah reagirati, nego prvo promatrati i pažljivo sagledati situaciju. U prirodi često dobijem odgovore na pitanja koja me muče, brzo mi postane jasno što trebam činiti. Stoga sam beskrajno zahvalna prirodi.“ Kaže Lisa. Iskusiti prirodu kroz jednu noćnu, zimsku šetnju s bakljama uz vodstvo Lise Flatsher sigurno je jedno nezaboravno iskustvo. Sve detalje o šetnji s bakljama  potražite ovdje.

VOŽNJA SAONICAMA SA HASKIJIMA

Scena je koju obično viđamo u filmovima ili dokumentarcima. Pseća karavana sa sanjkama vozi se snježnim krajolikom, svuda okolo bjelina, sviježi zrak, očaravajuća priroda koju inače ne biste vidjeli. Zvuči kao nezaboravna snježna avantura koju bismo i mi rado doživjeli. U Austriji ćete naći puno ljubitelja životinja i obitelji koje nude razne programe vožnje sa svojim haskijima. Jedna takva obitelj su i Susi i Marc van Landeghem iz Schoppernaua. Oni nude mnogobrojne ture, ali prvo će vas obučiti i pokazati vam kako samostalno upravljati saonicama jer kod njih sve radite sami. Naravno s vama će ići i vodiči odnosno musheri (osobe koje daju upute psima) i cijelo vrijeme su vam na raspolaganju. Susi i Marc kažu kako se tu ne radi o brzoj vožnji već o uživanju u prirodi zajedno sa haskijima. Jer haskiji su prekrasni, jaki i inteligentni psi koji imaju izraženi osjećaj pripadnosti čoporu, zimski uvjeti su im idealni i naučeni su na jako puno aktivnosti, trčanja i na vožnju saonicama po snijegu. Preporuke za vožnju saonicama potražite ovdje.

FOTOGRAFIJA: Husky Toni

KLIZANJE

Ovo je jedna aktivnost s kojom smo mi, kao veliki ljubitelji klizanja oduševljeni – klizanje na jednom od austrijskih jezera u zimi. Klizati se na otvorenom, na zaleđenom jezeru, okružen prekrasnom prirodom – ima li što ljepše?

Koruško jezero Weissensee najveće je prirodno klizalište u Europi. Od sredine prosinca na ledenoj površini debljine 40 cm mogu uživati i klizači i šetači. 25 kilometara staze se redovito održava i uređuje, kao i poligon za curling i teren za hokej.

Izdvajamo još jedno klizalište i to ono u podnožju impresivnog gorja Totes Gebirge u Gornjoj Austriji. Na jezeru Almsee klizači mogu uživati u pogledu na impozantni planinski masiv koji je dio zaštićenog područja parka prirode. Ovakve uspomene sigurno će se dugo pamtiti.

FOTOGRAFIJA: Michael Stabentheiner

Kad se zaledi jezero Zeller See i susjedno IreeSee, nastaje najveće klizalište u Austriji na kojem je moguće baviti se svim ledenim sportovima. Možete se klizati, jedriti na ledu, okušati se u curlingu ili pješačiti. Svim ljubiteljima klizanja također je zanimljivo jezero Turracher See na granici između Koruške i Štajerske na 1763 metara nadmorske visine. Još jedna atrakcija koja se tamo nalazi je Nocky Flitzer alpski roller coaster. Vožnjom ovim jedinstvenim alpskim toboganom moći ćete uživati u prekrasnim panoramama ovog kraja. Nocky Flitzer pogodan je za djecu ali i odrasle. Sve detalje potražite ovdje.

A želite li pravi doživljaj klizanja, onda svakako posjetite jedno od austrijskih jezera u zimskom periodu. Sve informacije o klizanju u Austriji potražite ovdje.

SANJKANJE

Obožavaju ga djeca, ali i odrasli. Sanjkanje nas trenutno vraća u djetinjstvo, vraća nam onaj osjećaj sreće i avanture kad smo na zimskim praznicima bezbrižno uživali u snijegu, grudanju i sanjkanju sa prijateljima. Kada ste se zadnji put sanjkali i zašto ne biste baš ove zime, možda na najdužoj stazi u Austriji? Možda biste se mogli priključiti i nekom natjecanju, zar to ne bi bilo baš zabavno? U Austriji se možete sanjkati i danju i noću na mnogobrojnim lokacijama. Jedno od najdužih osvijetljenih sanjkališta u Koruškoj je sanjkalište Mallnitz-Jamnigalm. Prirodno sanjkalište Kleinarler Hütte nalazi se na nadmorskoj visini od 1.758 metara, dužine je 6,5 km i najduže je u regiji Salzburger Sportwelt. Posebno pripremljeno sanjkalište na Rittisbergu, noću je osvijetljeno i jedno je od najljepših prirodnih sanjkališta u Štajerskoj. Sanjke možete iznajmiti kod planinske stanice, a tijekom dana ili večeri “obnoviti” energiju u nekoj od tipičnih austrijskih gostionica. Sanjkalište koje bi vam najbolje odgovaralo potražite ovdje.

FOTOGRAFIJA: Wolfgang Schardt

ŠETNJE SA KRPLJAMA NETAKNUTOM PRIRODOM

Možete se tako šetati gotovo po cijeloj Austriji, kroz netaknutu prirodu i neugaženi snijeg, daleko od gradske vreve i buke. Uz stručno vodstvo šetnje na krpljama se organiziraju u mnogim nacionalnim parkovima, kao što su Nacionalni park Hohe Tauern u Koruškoj,  Donauauen, te u Parku prirode Kaunergrat i u Nacionalnom parku Hohe Tauern u Istočnom Tirolu. Ljubitelji prirode u šetnji mogu vidjeti divokoze, jarce i orlove, okrijepiti se u gostionicama uz domaću hranu i kuhano vino.

Šetati na ovaj način možete i u Huttschlagu, jednom od 20 planinskih sela. Selo se nalazi na 1020 m nadmorske visine, odprilike 8 kilometara od Großarla, na ulazu u nacionalni park Visoke Ture. Ono je jedno od 20 planinskih naselja iz austrijskog alpskog udruženja koja ispunjavaju stroge kriterije. Njegova turistička infrastruktura se mora temeljiti na lokalnim resursima, u selu ne smije biti više od 2500 stalnih stanovnika te zatvoreno planinsko okruženje mora biti nenarušeno odnosno bez infrastrukture koja bi olakšavala dolazak i uspon.

AUSTRIJSKA KUHINJA – ŠTO ISPROBATI?

Hrana je važan dio svakog putovanja, a posebno takvog punog aktivnosti. Dok ste u Austriji svakako preporučamo da probate njihove knedle. Njih još nazivaju posjetnicom Gornje Austrije. Stara izreka kaže da se nije moguće zasititi knedli. U ne tako davnoj povijesti, težaci su se ocjenjivali po tome koliko knedli su mogli pojesti. Naravno – što više – to bolje. Knedle mogu biti sa špekom, čvarcima ili mesom i u modernoj gastronomiji nazivaju se Signature Dish. No danas se kao punjenje mogu naći i sojine sjemenke, tofu i kus – kus. Donja Austrija je poznata po svojim knedlama s marelicama, a Tirol sa svojim srcolikim knedlama sa malim kockicama špeka. U svakom slučaju jako su fine i hranjive, a dok ih ne kušate negdje u Austriji donosimo vam recept za Tirolske knedle koje možete napraviti doma.

FOTOGRAFIJA: Wolfgang Schardt

TIROLSKE KNEDLE

Sastojci:

Za cca 10 knedli srednje veličine

200 gr kruha za knedle

200 ml mlijeka

100 – 150 gr dimljenog mesa i/ili začinjena kobasica

3 jaja

2 mlade lukovice ili 1 mala lukovica

Maslac ili mast za pečenje

2 žlice svježe nasjeckanog peršina

2 – 3 žlice brašna

Sol, papar

Prstohvat muškatnog oraščića

Za dekoraciju:

Otopljeni maslac

Nasjeckani peršin

Priprema:

Na sitno nasjeckati mladi luk, dimljeno meso odn. kobasicu narezati na sitne kockice.

Malo maslaca ili masti zagrijati i pirjati luk na tome.

Dodati dimljeno meso i peršin te sve kratko popržiti.

Skinuti lonac sa štednjaka.

Kruh za knedle staviti u zdjelu.

Umutiti mlijeko i jaja, dodati dosta soli, papra i muškatnog oraščića.

Preliti preko kruha za knedle.

Izmiješati luk i kobasicu te dodati brašno.

Sjediniti u čvršću smjesu (po potrebi dodati još krušnih mrvica ili brašna).

U velikom loncu skuhati dovoljno posoljene vode.

Od smjese raditi manje knedle (kao dodatak juhi) ili srednje velike.

Svaki put ruke namočiti u hladnoj vodi kako bi knedle ostale glatke.

Dodati u proključalu vodu, čekati da se skuhaju, smanjiti vatru i kuhati 8 – 20 minuta.

Izvaditi iz vode, dobro ocijediti i servirati.

Ukrasiti smeđim maslacem i nasjeckanim peršinom.

Vrijeme pripreme: 8–20 minuta

Prijedlog za serviranje: male tirolske knedle često se serviraju u začinjenoj, vrućoj goveđoj juhi, a veće knedle uz toplo kiselo zelje ili salatu. Dobar tek!

Sanjkanje, klizanje, vožnja saonicam sa haskijima, Tirolske knedle ….što god odabrali u Austriji vjerujemo da će to biti doživljaj za pamćenje. Mi smo već izabrali svoje favorite iz navedenih prijedloga, a nadamo se da smo inspirirali i vas.

Jasminka Đaković

Članak je napravljen u suradnji s Austrian National Tourist Office

Fotografije: Austrian National Tourist Office

You may also like

Leave a Comment