U Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu do 3. ožujka 2024. g. traje velika retrospektivna izložba kipara Ivana Meštrovića. Najveća je to izložba njegovih djela u posljednjih četrdesetak godina s više od 200 radova ovog izuzetnog umjetnika. Djela su prikupljena iz muzejskih i privatnih zbirki iz SAD-a, Velike Britanije, Italije, Austrije, Češke, Slovenije, Srbije te Hrvatske. Ovom izložbom obilježava se 140. godišnjica Meštrovićevog rođenja i 40 godina Galerije Klovićevi dvori. Na tri kata, posjetitelji mogu pratiti priču o životu i stvaranju te impresivne i upečatljive skulpture ovog najpoznatijeg hrvatskog kipara i umjetnika.
Skulptura pod nazivom Čekanje.
Skulptura Vestalka.
ZANIMLJIVOSTI IZ ŽIVOTA IVANA MEŠTROVIĆA
Ivan Meštrović rodio se u Vrpolju kraj Đakova. Tamo su njegovi roditelji, Marta i Mate, bili na privremenom radu u berbi kukuruza. U Vrpolju je proveo prve dane života prije nego što su se roditelji vratili u Otavice. Naučio je čitati i pisati sam s 12 godina, a dok je čuvao ovce počeo je rezbariti male predmete iz drva i kamena. Meštrovićeva majka Marta bila mu je model za poznatu skulpturu Povijest Hrvata. Skulptura u krilu drži kamenu ploču s istim nazivom. Povijest Hrvata simbolizira brižnu majku koja čuva običaje i baštinu zemlje.
PORTRET RODENA
Veliki talent Ivana Meštrovića primjetili su u Drnišu te su mu pomogli da ode u Split u klesarsku radionicu Pavla Bilinića. 1901. godine otišao je na Umjetničku Akademiju u Beču, ali budući da nikad nije išao u školu niti je znao njemački jezik, morao je pauzirati godinu. U Beču je prvi put susreo Rodena koji je odmah prepoznao njegov talent. Ivan Meštrović napravio je čak dva Rodenova portreta. Pri pogledu na skulpturu, posebnu pažnju privući će vam ruke te izražene bore na čelu koje upućuju na snagu i iskustvo.
Poznati Zdenac života Meštrović je napravio u Beču 1905. godine.
Na Svjetskoj izložbi 1911. g. Ivan Meštrović je osvojio prvu nagradu za kiparstvo, a 1915. g. imao je samostalnu izložbu u Albert i Victoria muzeju u Londonu, što do tada nije imao niti jedan živući umjetnik.
Meštrović se dva puta ženio, a s drugom suprugom je imao četvero djece. Bista Olge Meštrović, njegove druge supruge, isklesana je u grčkom mramoru koji je bio ostatak bloka u kojem je isklesana Povijest Hrvata. Svoju suprugu Olgu prikazao je kao odlučnu i staloženu ženu. Glava i vrat skulpture su oblikovani glatko, dok je dio mramora obrađen grubo.
SUSRET VELIKANA – TESLA I MEŠTROVIĆ
Umjetnik prvi put odlazi u SAD 1924. godine. Tamo je upoznao Nikolu Teslu koji se divio njegovom radu i njegovim skulpturama Indijanaca koje je vidio u Chicagu. Tesla je izrazio želju da ga Meštrović portretira što je Meštrović i učinio.
Meštrović je bio prvi rektor novoosnovane Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Svoju profesorsku plaću davao je potrebitim studentima akademije. 1946. g. na poziv Američke akademije znanosti i umjetnosti održao je samostalnu izložbu u Metropolitan Museum, prvi put u povijesti muzeja.
Sve reljefe i kipove u crkvi Sv. Marka u Zagrebu napravio je Ivan Meštrović. Djela su mu izložena diljem svijeta, pa tako njegov rad možete vidjeti u zgradi Ujedinjenih Naroda u New Yorku, Galeriji Uffizi u Firenzi, Tate Gallery u Londonu.
Umjetničko djelo Timor Dei predstavlja veliku Božju nogu koja gazi sve pred sobom. Inspiraciju za ovo djelo Meštrović je dobio iz Danteove Božanstvene komedije.
“Kao i sa drugim stvarima tako i umjetnost u našem stoljeću nije najgora, samo pati više nego u drugim stoljećima jer žudi za onim što nije i zamišlja da je ono što nije. Na primjer, u nijednom prijašnjem stoljeću nije bilo toliko napisano o individualnosti i originalnosti, a u gotovo nijednom stoljeću nije bilo manje individualnosti i originalnosti…” Ivan Meštrović, Predgovor Monografu, 1933.
Ukoliko još niste posjetili ovu izložbu, svakako preporučamo. Radno vrijeme Galerije Klovićevi Dvori je od utorka do nedjelje, od 11 do 20 sati. Zadnji vikend izložbe, 02.03. i 03.03.2024. galerija će biti otvorena od 11 do 21 sat. Ponedjeljkom je galerija zatvorena. Cijena ulaznice za odraslu osobu je 8 eura.
Ako ne stignete na izložbu u Zagrebu, rad Ivana Meštrovića, možete pogledati na sljedećim lokacijama: Galerija Meštrović (Split), Atelijer Meštrović (Zagreb), Crkva Presvetog otkupitelja (Otavice) te Meštrovićeve Crikvine – Kaštilac (Split). Sve detalje možete pronaći ovdje.
Fotografije: Putopis. Sva prava pridržana.